Шукати в цьому блозі

четвер, 16 березня 2017 р.

Люлі, люлі, налетіли гулі

Прокидання і засинання – дуже важливі моменти в житті дитини. Прокинутись – це завжди якби трішечки народитись знов…
З чого ж починається ранок? З усмішки, поцілунку, доторку. Ви не спішіться. У вас є спокійна хвилина для того, щоб дати відчути дитині: ми обоє раді, що ми є в цьому світі!
При вкладанні дитини спати також неприпустимі  метушня і поспіх. Добре, якщо вся процедура буде мати певний порядок, стане свого роду обрядом.


Перш за все, дайте дитині спокійно закінчити гру. Якщо це дитина 3 – 4 років, можна приєднатись до її гри і від імені іграшки промовити, що ведмедик дуже втомився і просить покласти його спати, але спочатку він хоче з Ганусею чи Михайликом вмитись… Якщо це дитина трішки старша, їй можна сказати : «Вже пізно, час спати, побався ще 5 хвилин – і будем вкладатись». Якщо дитина вміє визначати час за годинником, можна сказати: « Побався ще до  дев’ятої  і будем вмиватись».
Та ось світло в кімнаті згасло. Ви поцілували дитину і побажали їй солодких снів. Ніби й можна вже йти. А посидіти поруч? А погладити дитину? Спробуйте прошепотіти щось на кшталт « рученьки втомились, ніженьки втомились, всі хочуть спати, серденьку легко й спокійно, все відпочиває». Щоб дитина заспокоїлась, погладьте її у напрямку зверху вниз по ручках (від плеча до кисті), по ніжках (від бедра до стіп), животику, спинці, чолі. Є діти, які засинають швидко. Але є й такі, з якими треба посидіти довше. Багато дітей не хочуть відпускати батьків. Допоки не заснуть. Якщо дорослі починають відмовляти їм у цьому, вони починають засинати все довше й тяжче і все більше капризуючи при цьому. Батьків така поведінка переконує в тому, що вони своїх дітей дуже « розпустили», вони починають бути більш строгішими, а дитина –більш вразливіша. Якщо ж спокійно виконувати прохання дитини протягом місяця і сидіти з нею стільки, скільки вона потребує, - вона почне засинати швидше.
Сидіть стільки, скільки дитина потребує. Може настати момент, коли дитина сама попросить вас залишити її одну.
Дуже важливо, в якому настрої дорослий сидить поряд з дитиною. Якщо ви поспішаєте і хочете якнайскорше завершити процедуру вкладання дитини – нічого не вийде. «Як на зло», дитина буде засинати дуже довго, капризувати, просити у вас то попити, то поїсти, то захоче у туалет… Ви нервуєте, а дитина це відчуває. Вона розуміє, що від неї хочуть швидше звільнитись, а кому це до душі? Вона відчуває, що хоч ви і поруч, але думки ваші далеко і намагається своїми капризами повернути вас собі. Чи варто сердитись на неї? Адже її поведінка – це прояв безмежної любові до вас.
Зовсім маленькі діти часто хочуть, аби їх тримали на руках чи колисали. Негативне ставлення дорослих до таких способів вкладання пов’язана в першу чергу з тим, що їм це незручно і обтяжливо, хоч переважно дорослі пояснюють своє небажання витрачати на це свої сили і час, мовляв роблять краще дітям. Але подумаймо, колисання і засинання на руках дитина неминуче переросте, не в два роки, то в три, не в три, то в шість. То чи варто так «принципово» мучити себе й дитину?
На багатьох дітей чудово діє спів, музика. Але не з комп’ютера, плеєра, а живий людський голос. Спів дуже люблять навіть новонароджені (існує багато досліджень на цю тему).
Якщо дитина в сні налякалась й заплакала, негайно підійдіть, ввімкніть світло – воно поверне дитину в безпечну і затишну реальність її спальні. Посидьте разом, заспокойте, разом проженіть « поганий сон», повідволікайте  малюка. Коли дитина заспокоється, можна знову вимикати світло.

Є. Сєрбіна, дитячий психолог

Підготувала Христина КАШЕЦЬКА

З видання  Настольная книга родителей/ Сост. В.З. Солоухин. – Мн.: Выш.шк., 1991. – 302 с.:ил. (ст. 164 - 166)


Немає коментарів:

Дописати коментар