Шукати в цьому блозі

четвер, 25 травня 2017 р.

Чи критикувати дитину?


Доброго дня, шановний читачу!


Завершила читати книгу Дейла Карнегі " Як  здобувати друзів і впливати на людей". Серед багатьох цікавих порад, роздумів є ті, що безпосередньо стосуються виховання дітей, або ті, що написані для дорослих (управління), але можна використати і в педагогіці.
Ця книга дуже популярна, є у вільному доступі в інтернеті та й інформації про неї є багато.
Ділюсь тим, що "зачіпило" мене.
Уривок з книги, що стосується критики дітей:
"Звичайно, ви думаєте, якщо у вас з’явиться спокуса критикувати дітей, я скажу: не потрібно. Не скажу. Нагадаю лише наступне: перше, аніж критикувати дитину, прочитиайте один класичний зразок американської журнальної літератури "Батько забуває". Ця стаття вперше була опуюлікована на титульній сторінці "People's home journal".
"Батько забуває" - невелика стаття, написана в момент глибокого, щирого почуття, яка знаходить відгук в серцях багатьох читачів.




Батько забуває

У. Лівінгстон Лард

     Послухай, синку, я розповідаю тобі про це, коли ти спиш, підперши маленькою ручкою щоку, й білявенькі кучері поприлипали до твого вологого лоба. Я прокрався до твоєї кімнати. Через декілька хвилин після того, як розпочав читати документи в кабінеті, задумлива хвиля каяття охопила мене. З відчуттям провини   я підійшов до твого ліжка.
     Є речі, над   якими яким я замислююсь, синку. Бувало, я сердився на тебе. Я сварився , коли ти, збираючись до школи, розтирав обличчя рушником до плям. Я докоряв тобі за не начищене взуття. Я гнівався, коли ти розкидав деякі речі по підлозі. 
     За сніданком я також знаходив провини. Ти розплескував їжу, жадібно ковтав її. Клав лікті на стіл. Намазував на хліб масло товстим шаром. А коли ти розпочинав гратися, а я поспішав на поїзд, ти повертався,  махав рукою й вигукував: «До  побачення, татку! ». А я насуплено відповідав: «Тримай плечі прямо!». 
Увечері починалося те ж саме. Коли я підходив до стежки, я спостерігав, як ти, стоячи на колінах, грав у кульки. На твоїх шкарпетках були дірки. Я принижував тебе перед товаришами, які проходили повз нас, заганяючи тебе додому. Шкарпетки дуже коштовні – і якщо ти їх купуєш, треба бути  обережнішим! 
     Уявляєш собі, синку, це від батька! Пам’ятаєш, пізніше, коли я читав   у кабінеті, як ти несміливо зайшов з болем в очах? Коли я зиркнув, відірвавшись від паперів, з нетерпінням, що мені заважають, ти стояв у нерішучості в дверях. «Що тобі треба » - випалив я. Ти нічого не сказав, але кинувся в бурхливому пориві, обійняв мене і поцілував, і твої маленькі  рученята так стиснулися, з такою емоційністю, яку тільки Бог здійняв у твоєму серці, яку ніяка зневага не могла зменшити.  
    Потім ти побіг, тупотячи по сходах. Так, синку, відразу після цього мої папери вислизнули   з рук, мене охопив неймовірний знесилюючий жах. Що було моєю звичкою? Звичка відшукувати провину, виносити догани – ось що було винагородою тобі за те, що ти просто хлопчик. Не те, що я не любив тебе; я був занадто вимогливим до юнака. Я вимірював тебе цінностями своїх років. І так  чудово, що добра, краси   й правди було багато у твоїй вдачі. Твоє маленьке серденько було  таким великим, як світанок над узгір’ям. Це виявилось у спонтанному імпульсі кинутись до мене й поцілувати на добраніч. Нічого більше не має значення, синку, нічого. Я прийшов до тебе у темряві й преклонив коліна засоромлений. Це слабке спокутування – я знаю, ти не зрозумієш таких речей, якщо я скажу тобі, коли ти прокинешся. Але від завтра я буду справжнім татком! Я стану тобі другом, буду страждати, коли ти страждаєш, сміятися, коли ти смієшся. Я відкушу собі язика, коли навернуться розпачливі слова. Я буду повторювати, як ритуал «Він ніхто інший, як хлопчик, маленький хлопчик!» Боюся, що уявляю тебе дорослим чоловіком. Але, коли зараз я бачу, як ти зіщулився під своєю ковдрою, розумію, що ти все ще дитина. Завтра ти будеш у маминих обіймах, а твоя голівка на її плечі. Я цього так жадаю, так жадаю...

Підготувала Христина КАШЕЦЬКА

Джерела:
1.Карнеги Дейл Как приобретать друзей и оказывать влияние на людей/ Пер. с англ. Ф.П. Красавина. - Киев: Наук. думка, 1991. - 224 с.


Немає коментарів:

Дописати коментар